Toomas Õunap

kriya jooga õpetaja

7 põhitšakrat on suuremad energiakeskused kehas, mis genereerivad energiaid. Tšakra sanskritikeelne tõlge võiks olla “energiaratas või – pööris” ja tähendab igavest liikumise protsessi. Põhitšakrad on kui energia generaatorid kehas, kustkaudu jaotatakse energia laiali väiksematesse energiakeskustesse, mida vahel kutsutakse väikesteks tšakrateks või akupunktideks. Tšakrad on omavahel ühendatud energiakanalite (nadide, meridiaanide) kaudu, mis on justkui elektriliinid kehas. Energia blokeeringud erinevates energiakeskustes võivad põhjustada häireid selles keha piirkonnas või haiguseid. Samuti võib olla häiritud energiaringlus erinevate väiksemate või suuremate energia keskuste vahel. Blokeeringuid kõrvaldades häired kaovad ja energiaringlus taastub.

Energiat, mis neis kanaleis liigub nimetatakse tihti praanaks. Paljud idamaade liikumise ja tervendamise õpetused põhinevad praana  blokeeringute kõrvaldamisel ja praana ringlusse tasakaalustumisele kehas.

Sõltuvalt sellest kui aktiivne ehk kui palju energiat genereerib üks või teine tšakra, mõjutatakse inimese vitaalset ehk energia keha, kus asuvad ka meie emotsioonid. See, millised emotsioonid meis domineerivad ja on aktiivsed sõltub paljusti konkreetse tšakrate aktiivsusest või passiivsusest. Seetõttu on oluline tasakaalustada tšakrate tööd ehk aktiveerida neid energiakeskuseid, mille tegevus on passiivsem.

Näiteks on südametšakra üks suurtest energiakeskustest inimese peenkehas. Füüsilisel tasandil vastutab see vereringesüsteemi ja südame kui organi töö eest. Südametšakra mängib olulist rolli suhetes ja selliste peenemate emotsioonide töös nagu näiteks armastus ja tänulikkus. Südametšakra blokeeringud ilmnevad inimestel, kes ei arvesta teistega, on “külmad” ja teistega mittearvestajad jne.

Jooga on üks vanemaid komplekseid inimese õpetusi.

Joogid on aastatuhandeid uurinud inimest, tema füüsilist keha, tema vitaalset keha (kus asuvad energiakeskused, energiakanalid ja emotsioonid), mentaalset keha ( kus asuvad mõtted, ettekujutused ja mälu), intelektuaalset keha (kus asub taipamine, inspiratsioon, intuitsioon), ning vaimset keha ( kus asub Mina, suure algustähega ).

Joogid on avastanud kuidas energiakeskuste töö mõjutab kogu ülejäänud keha ning on õppinud neid energiakeskuseid tasakaalustama. Erinevate energiakeskuste  tasakaalustamiseks kasutatakse erinevaid füüsilisi harjutusi, hingamistehnikaid, helisi ja meditatsioone.

7-osaline joogakursus, kus käsitletakse joogalikke võtteid, 7 olulisema energiakeskuse tasakaalustamiseks toimub sügisel 2018. See on lühike aktiivne rännak oma sisemaailma, et tutvuda enda põhiliste energiakeskustega ja neid tasakaalustada.