Ganeshat teatakse veedalikus traditsioonis takistuste eemaldajana. Paljud inimeste ettevõtmised, tegutsemised, samuti palved ja pöördumised on seotud erinevate takistustega. Seetõttu soovitatakse alustada erinevaid ettevõtmisi ja tseremooniaid kuid ka reise ning teekondasid palvega Ganesha poole.

Veedalikes pühakirjades on Ganesha Shiva energia kandja ning jõu ja teadmiste valitseja. Ganeša on meisterlike omaduste andja ja ettevõtmiste õnnestumisele kaasaaitaja. Seetõttu leiame Ganeša kujusid paljudelt altaritelt.

Ka mitmed jumalad on teeninud Ganeshat. Nii Durga, Shiva kui Vishnu on pöördunud enne otsustavaid sündmusi Ganesha poole.

Ganesha nimi

Ganesha kui Shiva vanim poeg on teatud paljude nimedega. Ganešat on kutsutud:

Maha-Ganapathi, Sumukha, Gajanana, Dhoomraketu, Ekadantha, Gajakarnaka, Lambodara, Vignaraja, Ganadhyaksha, Phalachandra, Vinayaka, Vakratunda, Siddhivinayaka, Surpakarna, Heramba, Skandapurvaja, Kapila, Vignešwara.

Ganesha vorm

ganesha 1576096 1280 289x300 - Ganesha mudra mõjuGanesha vormil on elevandi pea, mis tähendab piiritut tugevust. Teda ei ole võimalik võita. Suur pea sümboliseerib tarkust. Ganeša väikesed silmad sümboliseerivad ettenägelikkust ja seda, et ta näeb ja mõistab kõike toimuvat.

Suured kõrvad sümboliseerivad Ganesha võimet kõike väljendatut kuulda.

Kepp (ankusha) Ganesha käes näitab, et Ta valitseb egot (ahamkara).

Üks suur kihv kujutab viimast lõplikku võitu ehk seisundit, millest ei tulda tagasi.

Hiir sümboliseerib kõikide vaenlaste saladuste hävitamist.

Suur kõht näitab suurt saladuste hulka.

Madu kujutab uinunud Kundalinit (moladhara tšakras asuv uinunud vaimne energia)

Istuv või seisev asend sümboliseerib teadmatuse ja ignorantsuse hävitamist.

Lont sümboliseerib pranava mantrat (AUM või OM mantra)

Silmus ehk relv Ganesha käes näitab, et ta valitseb illusiooni (maya) üle.

Ganesha mantradganesh 3692779 1280 300x210 - Ganesha mudra mõju

1.Ganesha Gayatri mantra

„Aum Ekadantaya Viddhamahe, Vakratundaya Dhimahi, Tanno Danti Prachodayat”

„Palvetame ühe poole, kellel on kõikjal olev elevandihammas. Me mediteerime ja palvetame Jumala suurima intellekti poole. Me kummardame ühe kihvalise elevandihamba ees, et oma meelt tarkusega valgustada. ”

2. Enim tundud Ganesha mantra

„Om Gam Ganapataye Namaha”

„Kummardun Ganapati poole kogu meie olemasoluga ja võtan omaks kõik tema suurepärased omadused.”

3. Sisemist rahu ja alandlikkust toetav mantra

„Aum Gajānanāya Namaḥ”

Mantra sisu on „Kui Jumal suudab kanda elevandi pead ja täita kõiki oma kohustusi, peaksime ka meie oma ego kõrvale asetama ja elama oma elu teadlikult ja kohusetundlikult.

Ganesha mudra

Ganeša mudra stimuleerib südame lihaste tegevust ja südame tööd. Ganesha mudral on bronhe avav mõju ja aitab vabastada rinnapiirkonda pingetest. Seetõttu on see väga soovitatav kõigile istuva eluviisiga inimestele. Ganesha mudra mõjutab südame energia keskust ehk anahata chakrat. Suurendab kindlustunnet ja julgust end OSALE 7 300x200 - Ganesha mudra mõjuavada teistele inimestele. Ganesha mudra aktiveerib tule elemendi, mis reageerib punasele värvile. Seeläbi aktiveeritakse nii vereringlus kui südame tegevus. Tänu tema mõjudele soovitatakse seda mudrat neile kellel on vereringe häireid (takistuste kõrvaldamiseks). Ganesha mudra mõjudeks on avatud olek ja sõbralikus ning heatahtlikus.

04. juuli hommikujoogas õpime ja praktiseerime Ganesha mudrat.

 

Kohtumiseni ja head praktiseerimist

 

Toomas Õunap