Olla ebanormaalne – mitte kangekaelne?

Kaela pingetest rääkides ei saa jätta vahele ühte olulist omadussõna, „kangekaelne”. Eesti õigekeelsussõnaraamat annab sellele tähenduse – jonnakas, järeleandmatu, isemeelne.

Soomlastel on oma isiklik omadussõna – sisu, sisukas ja sellel on positiivne varjund.

Kangekaelsel eestlasel on samas negatiivne varjund. Sellel varjundil on veidi eesli jäärapäise käitumise tunnuseid. Eesli hingeelu küll ei tunne kuid vahel meenub eesliga sõidu kogemus. Olukord, kus eesel kangekaelselt oma teatud pealtnäha põhjendamatut käitumist teistele peale surus, toob paralleeli kangekaelse inimese käitumise või suhtumisega.

Mõnda inimest kuulatas imestame vahel: „muidu täitsa normaalne inimene aga selles küsimuses täitsa kangekaelne. Kuidas ta lihtsalt aru ei saa?” Vaadates lähemalt seda kangekaelset ja tihti ebaadekvaatset seisukohta võime avastada selle tagant teatud ebakindluse. Ta lihtsalt ei tea sellest teemast piisavalt või liigub teema ja argumendid temale ebasoodsas suunas ja siis ta lööb teiba maasse ja teatab, et; „See on nii” või siit enam edasi ei liigu või see teema on nüüd lõpetatud või kordab kangekaelselt oma kuulikindlat 2 lauset nagu mantrat.

Mõnel inimesel, eriti poliitikul on tekkinud endast arvamus, et tal peab olema iga teema kohta oma arvamus. See eeldab suurt hulka fakte, analüüsi ja järelduste tegemist. Põhimõtteliselt ei ole me võimelised olema kõigil teemadel kompetentsed. Mõni jälle arvab, et tema suudab. Talle näib nõrkusena kui ta mõnda teemat ei valda, ei tea või ei oska. Seetõttu on tal iga asjakohta oma arvamus. Oma teadmatust või teatud ebakindlust, ebakompetentsust varjab ta osavalt ja samas kangekaelselt teatud kinnistunud arvamusega, seisukohaga, või mittemidagi ütlevate lausetega.

Kas tuleb meelde vana lugu. Kaks meest vaidlevad kuni üks lõpuks ütleb: „Olgu, hea küll, targem annab järele.” Mille peale teine nähvab: „Ega ikka anna küll”.

Sellist kangekaelsust kohtame palju, igapäevaselt, nii kodus, tööl, kui suheldes ametnikega. Sellise kangekaelsuse taha pugedes jääb inimesele tihti eksiarvamus, et tal ongi õigus. Vähem kangekaelsed aga tegelikult lihtsalt ei viitsi temaga sel teemal lõputult vaielda ja nii jätame kangekaelse oma eksiarvamusse.

Loomulikult ei ole inimesed kangekaelsed kõigis teemades. Igal ühel on valdkondi, mida me tunneme faktiliselt rohkem ja sellel teemal peame vähem arvama ning vähem peame klammerduma teatud sõnalise müüri taha, et ennast kaitsta teise poole võimaliku rünnaku eest. Nendel teemadel oleme arukad ja mõistlikud.

Kangekaelsusel on ka oma hind. Lisaks eraldumisele tegelikkusest ja faktidest, eraldame ennast ka sotsiaalselt teatud osas oma kindla müüri taha. Isegi kui me juba arusaame, et meil ei ole õigus, on raske taganeda. Veel kindlamalt kordame oma seisukohta, veel kangekaelsemalt ja valjuhäälsemalt, et kellelgi ei tekiks tahtmist meis kahelda ega meiega vaielda. Kas te olete vaielnud oma abikaasa või elukaaslasega, sõbraga, ülemuse või alluvaga? Olete kuulnud poliitikuid vaidlemas? Kas tuleb tuttav?

Paljud ametnikud on omandanud oskuse igale küsimusele vastata viidates teatud seadustele. Ebapädevust ja otsustamatust varjatakse kangekaelselt selleks, et hoida kinni toolist ja hüvedest, kus istutakse. Kangekaelselt välditakse vigu ja vigu ei tee see, kes midagi ei tee.

Kangekaelsusest on saanud teatud norm ja uus normaalsus, millest mina ei soovi osa võtta. Jah, ma ei soovi olla kangekaelsuse mõttes normaalne vaid pigem ebanormaalne – loov, faktidele tuginev, vigu ja eksimusi tunnistav, teisi arvestav ja oma seisukohti korrigeeriv kui ebapiisavad või ebaõiged faktid on asendatud.

Nüüd siis sinust. Kas oled valmis? Pigista kergelt oma kaela tagumisi lihaseid ja kui avastad valusaid kohti oma kaelal või pinges lihased siis saad teada, et kangekaelsus on jätnud oma jälje ka sinu kehale. Era muretse enamusel on kael pinges. See on ju normaalne.Vähe olen kohanud inimesi kelle kael oleks tugev ja samas paindlik ja pingetest vaba. Kas avastasid enda kange kaelsuse ehk sinu teatud kaela lihaste pinge? Kas teadsid, et kangetest kaela ja turja pingetest saavad alguse ligi 70 % erinevatest peavaludest. Homses 28. mai online hommikujooga tunnis, mereäärsel laiul, õpetan suurepärast kaela dünaamilise venitamise tehnikat. Võimalik, et see on parim kaela pingete vabastamise tehnika, millega sa oled oma elus seni kokku puutunud. OSALE 8 300x200 - Olla ebanormaalne – mitte kangekaelne?

Retsept: „Tee harjutust 1 kord päevas kuni kange kaelsuse kadumiseni. Ülejäänud elu naudi ebanormaaset olukorda, lõdvestunud kaela ja selgemat pead, mitte kangekaelsust.”

Loodan, et te ei võtnud eelnevat liialt tõsiselt …. kangekaelselt.

Head praktiseerimist !

Toomas Õunap

joogaõpetaja

hommikujooga.ee